Megengedhetek én 3 hónap nyaralást Thaiföldön magamnak? Biztos sokan éreztétek már úgy, hogy a 10 nap vagy 2 hét szabi nem volt elég. Főleg ha messzi tájakra utazol mint például Thaiföld. Ki ne vágyna arra, hogy több héten vagy akár hónapokon keresztül Ázsia legszebb tájait felfedezve gyűjtse be az éves D vitamin adagját. Télen! Nekem régi álmom volt egy olyan életforma amikor reggel kimegyek a tengerpartra jógázni, majd megmártózom a vízben és végül friss kókusz lével enyhítem szomjamat.
De vajon mennyibe kerül ez az életforma? Lássuk a számokat! Amit figyelembe vettünk:
  • Utazás (odajutás és helyi közlekedés)
  • Lakás
  • Kaja-pija 🙂
  • Szervezett utak
  • Telefon / internet

Kezdjük az oda úttal

Az egyik legnagyobb költség a repülőjegy. Elég nagy távról van szó, a fapados járatokat el lehet felejteni (nem is lenne kényelmes ilyen hosszú úton). Több tényező is van ami befolyásolja az árakat. Mikor akarunk utazni? A főszezon nyilván drágább, de én azért az esős évszakot kihagynám… Hol akarunk átszállni, és ott meg akarunk-e állni egy-két insta fotó erejéig (pl. Abu Dhabi)? Ja, és persze honnan indulunk? Budapest, vagy esetleg Bécs – bár még oda is el kell jutni. Először is, én azt javaslom a jegyeket jóval előtte kezdjük el nézegetni (kb. 6 hónap). Nekem a következő vált be az elmúlt tizen-pár év alatt. Megnézem, hogy a Skyscanner.com oldán mikor és melyik légitársaságnál olcsóbbak a jegyek, aztán megnézem a légitársaság oldalát is külön, mert ott néha még olcsóbb valamivel. Jelenleg, 150e Ft- ra minimum lehet számítani fejenként.

Következő a reptéri transfer

Érdemes előre tájékozódni, hogy van-e vonat/busz/szállodai transfer, mert a helyi taxisok előszeretettel árazzák feljebb a tarifájukat. Vagy használhatunk Grab-et, ami az Uber ázsiai “unokatestvére”. A helyi busz a Bangkoki Don Muang reptérről nagyon olcsó, de persze nem szállít ‘házhoz’, a Suvarnabhumi (vagy ahogy mi hívjuk, Sanyahumbi:) reptérről van magasvasút a belvárosba (15-45 Baht). A Phuketi reptérről a Karon Beach-i hotelbe 800 Baht-ért foglaltunk transzfert (ez egy 45/50 perces út) aztán láttuk, hogy van helyi kisbusz 250 Baht-os áron… A Chiang Mai-i reptér olyannyira közel van az óvároshoz, hogy csak 80 Baht-ot füzettünk a Grab-es taxisnak és 15 perc alatt a szálláson voltunk.

Thaiföldi közlekedés

Az autó bérlést itt felejtsd el. Motorral sokkal hamarabb eljutsz mindenhova (ha túléled XD). Itt nincs jobbkéz szabály (csak jobbkormányos közlekedés), meg körforgalom rendeltetés szerinti használata, sőt, néha a piros lámpa sem számít. De hamar bele lehet jönni! Azt mondják… lol Egy robogó havi bérleti díja 3000 Baht körül van (+ kaukció), ha nem a turista központ leglehúzósabb emberétől bérled (például Patongon szinte minden jóval drágább). A napi díj 200/300 Baht.

De hol szálljunk meg?

Én az a típusú ember vagyok, aki szeret előre megtervezni mindent. Csakhogy ez Thaiföldön nem igazán működik. Persze, a drága, menő hoteleket simán megtalálod a neten, de kinek van arra pénze, hogy 3 hónapig 4 csillagos hotelben lakjon? Ami nekünk bevált: lefoglaltunk egy szállást pár napra a Booking vagy az Agoda segítségével (valahogy mindig ez a kettő volt a legolcsóbb) és érkezés után rögtön útnak indultunk hosszú távú lakást keresni. Van választék bőven, bár ez megint csak igény és hely függő. Phuketen egy új építésű egyszobás lakás medencével és konditeremmel a közös udvaron egy hónapra 10000-15000 Baht között van csúcsidőben, de az árak egyből csökkennek, ha 3 hónapra bérlünk vagy a főszezonon kívüli időkben. Ha nem ragaszkodtok a konyhához, akkor akár 5000-7000 Baht-ért is lehet szobát bérelni ‘serviced apartman’-okban, medencével együtt. Ilyen hosszú távra viszont már számolni kell a víz és áram számlakkal is (mi 1000 Baht-nál többet nem fizettünk egyszer sem). Az angol nyelvű Facebook csoportok sokat segítettek a felderítesben.

Erről csináltunk egy videót, amit itt tekinthetsz meg:

Táplálkozás

Hogy ne haljunk éhen, de ne is menjen rá a gatyánk, a thai piacok a legjobb megoldás. Általánosságban thaiföld egy külföldi szemében olcsó, de azzal is kell számolnunk, hogy a thájok ezzel nagyon is tisztában vannak és bizony sokszor felárazzák portékáikat. Ha benézel egy étterembe (nem lesz nehéz, a legtöbb nyitott) és azt látod, hogy sok a helyi, na az jó jel 😉 Bár az is igaz, hogy ezek a helyek nem mindig néznek ki bizalomgerjesztően, de a kaja szinte mindig finom. Van persze különbség a lepukkant, ódivatú és az igénytelen, nem éppen tiszta hely között. Rengeteg finom rántott csirkét árulnak 30-50 Baht körül, ugyanez a gyümölcsös smoothy, vagy találsz Phad Thai-t, sült krumplit és más tésztás-húsos vagy rizses-húsos ételeket műanyag dobozkában 30-70 Baht közötti árakon. A halételek és tengeri herkentyűk jellemzően kicsit drágábbak mint a húsételek. Az esti piacokon és a bevásárló központok, köztük a BigC vagy Tesco Lotus kantinjaiban hasonló árak vannak; míg a turista látogatta éttermekben 120-160 Baht körül árulnak egy tál főételt. Egy friss kókusz ára 30-70 Baht között van helytől függően. Ha ennél többet kérnek érte, az már rablás 😉

Szervezett utak

Mi kettőn voltunk és utáltuk. Az összes létező turistát ugyanoda viszik ugyanakkor. Szörnyű. Ha mégis ezt választod, egy szabályhoz tartsd magad, körül kell nézni és szemérmetlenül alkudni. Igazából ez a szabály itt mindenre vonatkozik 😉 Nagyon sok helyen a kiírt ár felét ajánlották egy kis beszélgetés után. Amit sokan lefelejtenek megemlíteni, hogy a Nemzeti parkok területére belépes minimum 20 Baht, de lehet akár 200/400 Baht is uticéltól függően. Szerintem motorral sok helyet felfedezhetünk és vannak taxihajók vagy kompok és privátban kibérelt longtail boat-ok amikkel az egyik szigetről a másikra áthajókázhatunk. Ezek rendszerint pár száz Baht-ok a több ezer Baht-os szervezett utakhoz képest.

Telefon és internet

Thaiföldön hihetetlenül egyszerű sim kártyához jutni. Csak a reptereken van legalább 4 stand ahol egyből be is teszik a telefonodba és aktiválják neked. De ha bemész egy 7Eleven boltba vagy magához a telefon társasághoz (mi a Dtac-et választottuk), ott is ugyanúgy beüzemelik neked. Az egyedüli probléma, amivel mi szembesültünk az a komunikáció hiánya (ez mellesleg végigkísért minket thaiföldön mindenhol). Végül sikerült olyan sim-et és feltöltést venni ami 30 napra szól, korlátlan adatforgalommal 4Mbps netet ad 500-600 Baht-ért (a Dtac boltban olcsóbb volt). Ami nagyon jó egy ilyen korlátlan netnél, hogy megoszthatod a laptopodra, nézhetsz filmeket és skypolhatsz bárhol, bármeddig (vagy amíg le nem merülsz)

Bónusz tipp

Majd elfelejtettem, ide vízum is kell! Ha egy hónapnál többet akarsz Thaiföldön tölteni, érdemes megigényelni a vízumot még otthon. Amihez hozzájuthatsz Magyarországon potom 35 euróért, az 60 nap tartózkodásra jogosít egyszeri belépéssel (tehát nem mászkálhatsz ki-be az országba, mert érvénytelené válik) és ezt meghosszabíthatod még 30 nappal 1900 Baht fejében. Ez talán a legegyszerűbb opció. Két másik alternatívát is találtam. A következő eshetőség, hogy havonta elhagyod az országot és kapsz ingyenes 30 napos túrista vízumot minden belépésnél. Persze ez limitált, a harmadiknál már fenn áll a lehetősége, hogy nem engednek vissza, bár nem hallottam rá példát. Nekünk nem volt meg a retur jegyünk, ezért nem igényelhettük meg a vízumot otthon. Így mi az ingyenes 30 napos vízummal kezdtük, majd meghosszabbítottuk 30 nappal 1900 Baht-ért Phuketen, és amikor ez is lejárt, akkor elrepültünk Kuala Lumpurba szétnézni és kaptunk még 30 napot visszajövet.

Összegzés

Na akkor foglaljuk össze, hogy valójában mennyibe került nekünk 3 hónapot Thaiföldön lakni. Mi csak egyirányú jegyet vettünk, ami 100e Ft volt fejenként, de számoljunk retúr jeggyel, ami ebben a pillanatban Dec-Már 150e Ft. Mivel mi egy pár vagyunk, mindent 2 emberre számolok. Repjegy: min 300 000 Ft (2 főre) Helyi közlekedés: 7000 Baht (az első két hónapban csak 2000 volt a motor bérlés) + reptéri busz/vonat/taxi: 1200 Baht = 8200 Baht összesen 69 500 Ft Szállás:  első hónap 10000 + második 7000 + harmadik 6000 + számlák 2700 + hotelek 2/3 éjszakára 2550+3300+950 = 32 500 Baht 274 500 Ft Étel-ital: Ez a legnehezebb, mert ugyan igyekeztünk átlagban 50 baht-ból kihozni egy-egy étkezést, ez hol több, hol kevesebb volt. Plusz az itt-ott elfogyasztott fagyik vagy desszertek. Reggelit rendszerint magunknak készítettünk, zabot ettünk gyümivel és mogyival vagy müzlit, de ebédet és vacsit mindig frissen vadásztunk. És kerültük a turista központokat. Napi 3 étkezés + kávé = 150-200 Baht per fő / 300-400 Baht két embernek A három hónapban kb 300 000 Ft-ot költöttünk ennivalóra. Szervezett utak: Mint ahogy említettem, mi csak két szervezett úton voltunk, két egy-napos sziget túrán. 3800 Baht volt a kettő fejenként *2= 7400 Baht, ami 62 700 Ft

Mindkettőről készült egy-egy videó, megnézheted őket itt:

Thaiföld Krabi szigetek + DJI drone Phi Phi Sziget – Thaiföld + DJI drone videó Telefon/internet: Zoli az első hónapban 600 Baht-ot fizetett én pedig 400-at (más helyekről vettük), de utána egységes volt, így nyugodtan mondhatjuk, hogy fejenként 500 Baht volt a Sim kártyánk feltöltéssel. 500*3=1500, az kettőnknek 3000 Baht, azaz 25 420 Ft Vízum hosszabítás: 1900 Baht *2= 3800 kettőnknek 32 200 Ft Ha a számokat összeadjuk, akkor megdöbbentően magas számot kapunk (én is most látom először) = 1 064 320 Ft De ne feledjük, ezek a számok három hónapi költségeket takarnak 2 főre és csak irányadók. Mindenkinek más igényei vannak szállások, ételek és szórakozást tekintve. Remélem sok kérdést megválaszoltam és segítettem kicsit. Ha bármilyen kérdésetek van, akkor írjatok nyugodtan 😉

Pin It on Pinterest

Megosztás

Ha tetszett ez a bejegyzés, kérlek oszd meg. Hatalmas segítség lenne nekünk és remélhetőleg örömet okozol vele másoknak :)